شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
بستن
جستجو
ورود / عضویت
خبرخوان

بلاگ

0 عملکرد تسمه تایم و زمان تعویض آن

تسمه تایم در موتور

تسمه تایم یا زنجیر تایم چیست؟

بسته به نوع اتومبیل، موتور ماشین تسمه تایم یا زنجیر خواهد شد. همانطور که از نام آنها پیداست ، کمربند از لاستیک و زنجیر از فلز ساخته شده است. تسمه تایم باید هر پنج سال یا معمولاً بین 50 تا 100 هزار کیلومتر عوض شوند. طول عمر زنجیرها بیشتر است و نیاز به تغییر در حدود 160 هزار کیلومتر است.

در اتومبیل های مدرن ، معمولاً مدل های با موتورهای کوچکتر دارای تسمه تایم هستند. و مدل هایی که موتور بزرگتری دارند دارای زنجیر هستند.

تسمه تایم جز لاینفک موتورهاست. همچنین نیاز به تعویض در فواصل منظم دارد.در ادامه توضیح میدهیم که چرا تسمه مهم است و چگونه می توانید تشخیص دهید که جایگزین کردن آن ضروری است!!

چرا تسمه تایم بسیار مهم است؟

یک لحظه رهبر ارکستر را در یک ارکست تصور کنید، کار تسمه تایم شبیه رهبر ارکست است. تسمه تایم تضمین می کند که برخی از حیاتی ترین قطعات متحرک موتور در یک توالی کاملاً هماهنگ کار می کنند. اگر تسمه تایم خراب شود ، مانند رهبر ارکستری است که دست از کار بکشد، که نتیجه آن هرج و مرج و تولید صداهای ناموزون خواهد بود. ولی در مورد موتور، همه چیز به معنای واقعی کلمه از کار خواهد افتاد.

تسمه تایم چه کاری انجام می دهد؟

برای درک عملکرد تسمه تایم، درک عملکرد موتور بسیار مهم است. موتور دارای پیستونی است که در داخل سیلندرها بالا و پایین می رود. آنها با یک سری انفجار در آن سیلندرها فعال می شوند. برای تأمین سوخت و هوا در سیلندرها، دریچه ها باید دقیقاً در زمان مناسب باز شوند. برای تحقق این امر ، تسمه تایم میل بادامکی را که سوپاپ ها را کنترل می کند با میل لنگی که توسط پیستون ها چرخانده شده ، هماهنگ می کند.

 تسمه تایم

چرا به جایگزینی نیاز دارد؟

تسمه تایم یک کمربند دندانه دار است که از مخلوط لاستیک و مواد مختلف دیگر مانند کولار ساخته شده است. تسمه ها در حرارت موتور در معرض گرمای زیادی قرار دارند و همچنین ممکن است در معرض سایش ناشی از خاک و آشغال شوند. با گذشت زمان ، کمربند دندان های خود را از دست می دهد و یا ممکن است لغزیده یا حتی کنده شود. و این می تواند برای یک موتور کشنده باشد.

 

اگر به دنبال خرید تسمه تایم از برند با کیفیت و با ضمانت کالا می گردی همین حالا کلیک کن و از خریدت مطمپن باش

 

چه زمانی جایگزین شود؟

زمان تعویض در اتومبیل های مختلف با هم تفاوت دارد و بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است

معمولا سازندگان زمان تعویض تسمه تایم را پیشنهاد می کنند. بهتر است موقع خرید به آن توجه کرده و جهت پایبند بودن به زمان تعویض آن را یاد داشت کنید.

 زمانیکه خودروی دست دوم خریداری می کنید باید بدانید چقدر خودروی شما کار کرده است معمولا بصورت متوسط معیار رایج برای اکثر خودرو ها 60 هزار کیلومتر است که در برخی موارد ممکن است لازم باشد زودتر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. اگر در مورد تسمه تایم اتومبیل تردید دارید بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید  تا آن را مورد بازبینی قرار دهد. مکانیک با یک کار ساده و برداشتن پوشش روی تسمه متوجه خواهد شد که در چه شرایطی قرار دارد.

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم چیست؟

  • دور موتور بد عمل می کند.
  • در مدت زمان استفاده، تسمه دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شود.
  • مشکلاتی در استارت و حرکت ماشین دیده می شود.
  • فشار بیشتری به قطعات ماشین وارد می شود در نتیجه دود بیشتری از اگزوز خارج می شود.
آرشیو بلاگ

شما می توانید وب اپلیکیشن خودرویدک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

کافیست گزینه Add To Home Screen را در مرورگر خود انتخاب کنید.